SON DAKİKA İSRAİL GAZZE HABERLERİ: Dünya kilitlendi! Oylamaya geri sayım


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’de (BMGK) Pazartesi günü gerçekleşmesi beklenen ateşkes oylaması ertelendi ve bugüne kaldı. Gazze’de kalıcı ateşkes isteyen ve aynı zamanda bütün rehinelerin koşulsuz şekilde derhal serbest bırakılmasını öneren teklifin geçici üye Birleşik Arap Emirlikleri tarafından bugün BMGK’ya sunulması bekleniyor. Uluslararası haber ajansı AFP, oylanacak yeni karar tasarısında Filistin ve İsrail arasındaki iki devletli çözüme destek verildiğini de kaydediyor.

Savaşın yetmiş dördüncü gününe girdiği Gazze’deki İsrail vahşetini durduracak ateşkeste, tek engel ABD. BMGK daimi üyesi ABD, sonuncusu geçen hafta olmak üzere önceki ateşkes tasarılarını veto etti.

AVRUPA’DA RÜZGAR DÖNDÜ

Ancak mevcut tabloda denge İsrail aleyhine değişmiş görünüyor, hedef gözetmeksizin 2,3 milyon insanın sıkışıp kaldığı Gazze Şeridi’ni bombalayan ve 19 bin insanı öldüren İsrail üzerindeki uluslararası ateşkes baskısı giderek artıyor. Geride kalan haftalarda İsrail’e destek veren Avrupa’nın en büyük üç ülkesi İngiltere, Almanya ve Fransa, Gazze’de sürdürülebilir ateşkes için çağrıda bulundu. İngiltere ve Fransa, tıpkı ABD gibi BMGK’nın daimi üyeleri arasında.

Ortak bir makale kaleme alan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Gazze’deki sivil ölümlerine vurgu yapıp halihazırda kalıcı bir ateşkesin uygulanabilir olmadığını, ancak savaşı durduracak bir insani ateşkesin gerekli olduğunu savundu.

Hafta sonu Tel Aviv’i ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, ‘acil ve kalıcı’ ateşkes çağrısında bulundu.

Batı ittifakında özellikle Fransa’daki tutum değişikliği göze çarpıyor. Paris yönetimi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda geçen hafta yapılan oylamada acil insani ateşkes isteyen teklife ‘evet’ oyu verdi. İsrail’in saldırılarını eleştiren İngiltere ve Almanya da, aynı oylamada ‘çekimser’ kaldı. Bağlayıcılığı bulunmayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oylamasında 153 ülke ateşkese destek verdi. Bir önceki oylamada bu sayı 121’di.

‘İSRAİL TIRMANAN ATEŞKES ÇAĞRILARIYLA YÜZLEŞİYOR’

Al Jazeera, İsrail’in bugün BMGK’da gerçekleşmesi beklenen oylamada tırmanan ateşkes çağrılarıyla yüzleşeceğini bildiriyor. Yeni diplomatik çabalara atıfta bulunan televizyon, global baskının arttığı bugünlerde BMGK’nın Filistin topraklarında ateşkes çağrısını değerlendireceğini aktardı.

ABD’NİN İSTEDİĞİ DEĞİŞİKLİK

BBC ise Pazartesi günü yapılması beklenen oylamanın İsrail’in en yakın müttefiki ABD’nin vetosunun önüne geçmek için Salı gününe ertelendiğini kaydetti. BBC, yeni taslakta ABD’nin isteği üzerine ‘düşmanlıkların acil ve sürdürülebilir şekilde sonlandırılması’ ifadesinin yerine ‘ertelenmesi’ ifadesinin kullanılabileceğini yazdı. Haberde, söz konusu değişikliğin tasarının etkisini zayıflatma amacı taşıdığı yorumuna yer verildi. Haberde ayrıca değişikliğin İsrail ve Amerikan istihbarat şeflerinin Katar Başbakanı’yla Polonya’nın başkenti Varşova’da yeni bir rehine takası anlaşması için buluşmasının ardından geldiğini de ekledi.

İsrail’de yayın yapan Times of Israel sitesi, diplomatların ABD’nin vetosunu aşmak için uygun bir dil arayışında olduğunu yazdı.

SAWYERS: BM’DE RUH HALİ DEĞİŞTİ

İngiltere istihbaratının eski yöneticisi ve Birleşik Krallık’ın BM temsilcisi Sir John Sawyers da, bugünkü oylama öncesinde Birleşmiş Milletler’de bir ruh hali değişikliği yaşandığını söyledi.

Swayers, Gazze’de sivillerin ölümünün devam etmesi ve İsrail ordusunun üç İsrailli rehineyi vurarak öldürmesinin bu değişiklikte etkili olduğunu aktardı. Emekli diplomata göre, BM’deki meslektaşları en azından ABD’nin çekimser kalarak tasarının geçmesini sağlayacak bir çözüm için ellerinden geleni yapıyor.

İngiltere’deki bir diğer gelişme ise, aralarında eski genelkurmay başkanı David Richards’ın da bulunduğu bir grubun Londra yönetimine acil ateşkese destek vermesi için çağrıda bulunması oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazan emekli diplomatlar ve askerler, acil ateşkes çağrısının arkasında durulmamasının stratejik açıdan yanlış olduğunu ve ahlaken savunulamayacağını belirtti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*