Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi?


“En yakınımızda şiddet yanlısı devlet Güney Kore var. Bölgesel istikrarsızlık, ABD’nin sebep olduğu askeri gerilimlerden kaynaklanıyor. Bu özel bölgenin dikkatlice incelenmesi sonrası görülüyor ki savaşın çıkması çok olası. Kırmızı çizgiyi geçtiler. Savaşmak istemiyoruz ancak savaştan kaçma gibi bir planımız da yok.”

Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un’un geçtiğimiz günlerde sarf ettiği bu sözleri, “Kuzey Kore ve Güney Kore arasında savaş çıkar mı?” sorusunu yine akıllara getirdi.

Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

Adanın öteki tarafındaki Güney Korelilere bu ihtimal soruldu. “Bence, savaşın çıkması olası bir durum. Sadece son haberlere bile baktığımızda Kim Jong-Un rejiminden verilen mesajlar, bir çatışma ihtimalinin gitgide arttığını gösteriyor. Ayrıca Çin-Tayvan ilişkisi üzerindeki tartışmalar ve diğer bölgelerdeki gerilimler bu savaşın ihtimalini artırıyor. Bu sebeple ben böyle bir savaşın çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.”

Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

Güney Koreliler arasında yaygın düşüncenin bu yönde olduğu belirtiliyor. Ancak bölgedeki uzmanlara göre, yaratılan korkunun sebebi savaş çıkarmak değil. Asıl amaç Güney Korelileri korkutarak ılımlı bir liderin seçilmesini sağlamak. Böylece Seul’un Kuzey Kore’yi zorlamayacağı düşüncesi. “Kuzey Kore, nisan ayında yapılacak Güney Kore seçimlerinde Yoon hükümetini, seçimleri kazanmasını engelleyerek zayıflatmaya çalışıyor. Bu gerçekleşirse Yoon’un Kuzey Kore’ye olan sert Kuzey Kore politikası sona erer. Bu strateji için Kuzey Kore, Güney Koreli seçmenleri korkutmak için savaş ihtimalinden bahsedip duruyor.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*