İsrail’in hukuk tanımazlığı kamerada Beyaz bayraklı sivili vurdular


Elleri havada, birisinin elinde beyaz bayrak var. Beyaz bayrak, savaş meydanlarında uluslararası kabul gören ve teslimiyet anlamı taşıyan bayrak. Zayıf taraf teslimiyetini göstermek için beyaz bayrak açar. Bu, bayrağı açanın silahsız olduğunu ve iletişim kurmak istediğini gösterir. Buna rağmen İsrailli askerler silahsız Filistinlilere ateş açtı ve aralarından birini vurarak öldürdü.

İsrailin hukuk tanımazlığı kamerada… Beyaz bayraklı sivili vurdular

Görüntüler Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan. Yani İsrail’in Gazzelilere güvenli olduğu için gitmelerini söylediği bölgeden. Ancak etraftan dumanlar yükseliyor. Çünkü az önce İsrail bölgeye saldırı düzenledi.

Peki Gazzeliler orada ne yapıyordu? Beyaz bayrak sallayan sivil Filistinli grup, çatışma bölgesine yakın bir evde bulunan ailesine ulaşmaya çalıştıklarını anlattı. Ancak korkuları o kadar fazlaydı ki, kameraya konuşurken bile elleri havadaydı.

İsrailin hukuk tanımazlığı kamerada… Beyaz bayraklı sivili vurdular

“İsrailliler bize geldi ve bölgeyi tahliye etmemizi söylediler. Annem ve erkek kardeşimle birlikte ikinci evde yerinden edilmiş elli kişi var. Yahudiler içeri girip bizi dışarı çıkardılar ama kardeşimi dışarı çıkarmadılar. Allah’ın izniyle onu dışarı çıkarmak istiyoruz.”

İsrailin hukuk tanımazlığı kamerada… Beyaz bayraklı sivili vurdular

51 yaşındaki Remzi Ebu Sahlul’un son cümleleriydi aslında bunlar. Birkaç dakika sonra İsrailli askerler tarafından o ve yanındakilerin üzerine birden fazla kez ateş açıldı. Üzerlerine açılan ateş nedeniyle korkup geriye doğru kaçan Filistinliler Ebu Remzi Sahlul’un düştüğünü fark etti. Remzi Ebu Sahlul göğsünden vurulmuştu. Ellerindeki beyaz bayrağı, vurulduğu göğsüne koydular. Arkadaşları hemen onu taşıyarak bölgeden uzaklaştırmaya çalışırken, göğsündeki beyaz bayraksa kırmızıya dönüyordu.

İsrailin hukuk tanımazlığı kamerada… Beyaz bayraklı sivili vurdular

Onu hemen duvarın arkasındaki, kurşunlardan korunabilecekleri alana getirdiler. Ancak orada bile İsrail’in ateşi kesilmemişti.

İsrailin hukuk tanımazlığı kamerada… Beyaz bayraklı sivili vurdular

Remzi Ebu Sahlul bölgeden çıkarılmak için taşınırken, kameralara olayı duyan eşinin feryadı yansıyordu. Bu trajik görüntüler Gazze’de her gün defalarca yaşanıyor. O gün de Gazze’de gün böyle başladı. Gazzelilerin Remzi Ebu Sahlul’u hayata döndürmek için tüm çabaları yetersiz kaldı.

Hiçbir tehdit oluşturmayan bir Filistinli sivil daha İsrail tarafından öldürüldü. Bu görüntüleri İngiliz ITV kanalı çekti. İngiliz kanalının yaptığı röportajlarda bölgeden zorla yerlerinden edilen Filistinliler, İsrail’in neler yaptığını net şekilde ortaya koyuyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*