Irak’ta Haşdi Şabi’ye ait karargahta patlama


KAYNAKAjanslar

Şİİ GRUP: SALDIRI ABD TARAFINDAN YAPILDI

İran-İsrail gerilimi Irak’ta mı devam ediyor? Irak’ın Babil vilayetinde Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi’ye bağlı karargahta meydana gelen patlama bu soruyu sordurttu. İran destekli grubun karargahına ABD’nin saldırdığı iddia edildi. Olayda Haşdi Şabi üyelerinden biri öldü, sekizi de yaralandı. Haşdi Şabi, Amerikan güçlerinin askeri üslerine bomba attığını öne sürdü.

ABD: IRAK’TA HAVA SALDIRISI DÜZENLEMEDİK

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Irak’ta hava saldırıları düzenledikleri yönündeki haberleri yalanladı.

Irakta Haşdi Şabiye ait karargahta patlama

Irak ordusundan açıklama geldi. Üste bir saldırı olduğu dile getirildi ancak patlama öncesinde ya da sırasında bölgede savaş uçağı veya insansız hava aracı tespit edilmediği açıklandı. Irak hükümeti olayı soruşturduklarını bilgisini de paylaştı. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmişti.

Irakta Haşdi Şabiye ait karargahta patlama

Patlamanın meydana geldiği üs, Irak federal polisi ve Irak ordusunca da kullanılıyor.

Irakta Haşdi Şabiye ait karargahta patlama

HAMAS IRAK’TAKİ SALDIRIYI KINADI

Hamas hareketinden yapılan açıklamada ise Irak’taki saldırının şiddetle kınandığı, bunun Irak’ın egemenliğinin ihlali olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Gazze Şeridi’nde Filistin halkımıza karşı yürütülen Nazi savaşına sağladığı askeri malzeme ve destekle bölgedeki tansiyondan biden yönetimini sorumlu tutuyoruz” ifadelerine yer verildi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*