Gazzede ateşkes olacak mı?


İsrail ve ABD ile Hamas adına Mısır ve Katarlı heyet arasında görüşmeler Fransa’nın başkenti Paris’te başladı. Ateşkes görüşmelerinden İsrail medyası, heyetlerin olumlu döndüğünü açıkladı.

İsrailli yetkililer, müzakerelerin iyi ve olumlu havada geçtiğini belirtti ancak anlaşmaya varmak için henüz erken olduğunu ifade etti.

İsrailli bir yetkili, İsrail’in Kanal 13 televizyonuna “Müzakerelerde takas anlaşması için uygun koşulları yaratan önemli ilerlemeler var” dedi.

İsrail Devlet Televizyonu KAN’a göre ise Paris görüşmeleri, Hamas’ın İsrail’in karşı çıktığı 4 talebinin etrafında yoğunlaştı.

Hamas’ın talebi arasında Gazze’nin güneyinde kalanların dönüşü, İsrail ordusunun bölgeden çıkması ve rehine takası vardı.

Buna göre insani yardımın artırılması, ateşkesin süresi ve serbest bırakılacak. Filistinli esirlerin sayısı tartışma açılan konular arasında.

Tel Aviv, kuzeyde yaşayanların bölgelerine dönüşünü Hamas’ın yeniden Gazze’ye hakim olması anlamına geleceği iddiasıyla kabul etmiyor. Ancak İsrail basınına göre istihbarat, yine de müzakerelerle bir sonuca varılacağı inancında.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*