Almanya’da yeni vatandaşlık yasası


Almanya’da uzun zamandır beklenen yeni vatandaşlık yasası mecliste kabul edildi.

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturduğu koalisyon hükümeti tarafından hazırlanan ‘Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu’ başlıklı tasarı için 382 kabul oyu kullanıldı. Tasarı için 234 “hayır” oyu verilirken 23 milletvekili ise çekimser kaldı.

Mecliste tasarıyla ilgili söz alan uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan, aşırı sağa karşı kararlı bir duruş sergilenmesini istedi ve “Almanya her zaman bir göç ülkesi olmuştur ve artık herkes için fırsat eşitliği ve katılım sağlayan yasalarla Almanya’nın sürdürülebilir bir göç ülkesi olmasını sağlıyoruz. Bizi ve onları ayırmayıp bunun yerine çeşitliliği ve açıklığı kucaklıyoruz” sözlerini kullandı.

Yeşiller Partili Milletvekili Canan Bayram’da aşırı sağcı Almanya için alternatif partisinin göçmenleri sınır dışı etme planları yaptığı dönemde bu tasarıyı onaylamanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Yasanın nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kamuoyunda ‘çifte vatandaşlık yasası’ olarak bilinen yasayla Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet süresi, 8 yıldan 5 yıla indirildi.

Almanya’da Alman vatandaşlığı bulunmayan 1,5 milyon Türk vatandaşının tamamının yeni yasayla birlikte çifte vatandaş olacağı tahmin ediliyor.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*