ABD’den Netanyahu’nun planına tepki


KAYNAKCNN TÜRK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nde savaş sonrası için planını Güvenlik Kabinesi’ne sundu.

Belgede İsrail’in, Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurmayı umdukları işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze dahil, Ürdün’ün batısındaki tüm topraklar üzerinde güvenlik kontrolünü sürdürmesi öngörülüyor.

ABDden Netanyahunun planına tepki

Uzun vadeli hedefler listesinde Netanyahu bir Filistin devletinin “tek taraflı olarak tanınmasını” reddediyor. Filistinlilerle bir çözüme ancak iki taraf arasında doğrudan müzakereler yoluyla ulaşılabileceğini söylüyor ancak Filistin tarafının kim olacağını belirtmiyor.

Netanyahu’nun planına Hamas’tan sert tepki geldi. Hamas yetkilisi Usame Hamdan, Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında planın başarısızlığa mahkûm olduğunu savundu. “Netanyahu hiçbir zaman başarıya ulaşmayacağını çok iyi bildiği fikirleri ortaya koyuyor. İlk günden itibaren Gazze Şeridi’nde Siyonist oluşuma bağlı bir sivil yönetim kurmak istediğini ilan etti, ancak bunu başaramadı.”

ABDden Netanyahunun planına tepki

Hamas yetkilisi “Filistinlilerin kaderine İsrail karar veremez” dedi. “Bu plan hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeyecek veya pratik bir etkisi olmayacak çünkü Gazze’nin gerçekliği ve Filistinlilerin kaderi yalnızca Filistinliler tarafından belirlenebilir.”

Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken da “İsrail, Gazze’yi işgal etmemeli” mesajı verdi. “Aylar önce ortaya koyduğumuz, Gazze’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz bazı temel ilkeler var; Gazze’nin terör platformu olamayacağı da dahil. İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmemesi gerekiyor. Gazze topraklarının büyüklüğü küçültülmemelidir.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*