ABD ile Meksika arasında silah krizi


“Meksika Savunma Bakanlığı, Meksika’da bulunan Amerikan ordusunun silahları üzerinde ABD’yi uyardı. Bu durum üzerine derhal bir soruşturma yapılması gerekiyor.”

Bu sözler, Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena’ya ait. Meksikalı Bakan bu açıklamayı, Washington’daki üst düzey görüşmeden hemen sonra yaptı.

ABD ile Meksika arasında silah krizi

Meksika ordusu, uyuşturucu kartellerinin elinde ABD ordusuna ait silahlar buldu. Bunlar ABD’de sivil kullanım için satılmayan makineli tüfekler, roketatarlar ve el bombalarıydı.

Meksika yönetimi konuyla ilgili ABD’nin acil soruşturma açmasını istedi. ABD’nin Meksika Büyükelçisi Ken Salazar bu duruma el atacaklarının sözünü verdi.

Meksika ordusu ve donanmasının silahları güçlü olsa da uyuşturucu kartellerinin silahları artık çoğu zaman Meksika kolluk kuvvetlerinin diğer birimlerini geride bırakıyor.

ABD ile Meksika arasında silah krizi

Meksika, kartellerin elindeki ABD yapımı silahlarla uzun süredir mücadele ediyor. Ancak bu silahların ABD ordusuna ait olması, halihazırda yasa dışı göçmen sorunu yaşayan iki ülke arasındaki gerginliğin artmasına sebep oldu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*